Historické manuální objektivy, stará skla neboli starosklíčka
Fotografování starými manuálními skly je mostem, který přes propast času spojuje dnešní technicky úžasně dokonalé aparáty a dávné, krásné a precizně řemeslně zpracované objektivy do souladu, jež dává vzniknout obrazům s duší…
Historické objektivy dnes zažívají doslova renesanci. „Vykopávky“ z éry kinofilmu, o které před pár lety takřka nikdo nestál, nasazuje na moderní digitální zrcadlovky stále víc fotografů (a úměrně tomu, bohužel, citelně rostou i ceny).
Není se čemu divit. Mnohé staré objektivy nejen že kreslí velice obstojně, ale navíc disponují kvalitním zpracováním a materiálem je optické sklo a kov.
Tak trochu nás vrací zpět ke kořenům fotografování, kdy nestačilo jen cvakat, ale bylo třeba hlavně přemýšlet. Do těla DSLR stará skla nepřenáší žádnou exif informaci, tudíž clonu a ohnisko je dobré si zapsat do notesu tužkou, ostřit vyžadují ručně a k tomu ještě kroužkem nastavovat clonu…
Odměnou za „nepohodlí“ budiž pocit z poctivého kusu kovu a skla a vědomí, že tahle sklíčka, vyráběná s životností desítek let, budou stále dobře sloužit. I v době, kdy z dnešních nejmodernějších ultra-super-nano-cosi-VR plasťáků bude leda recyklovaný granulát.
Bráno ryze technokraticky jsou dnešní objektivy asi ostřejší, ale ty staré mají svůj svérázný charakter a snímky jimi pořízené jsou prostě jiné.
Asi tak jako pihovatá rozcuchaná zrzka od koní, omylem nominovaná na finále miss. Nejspíš nevyhraje ale mezi tuctem superdokonalých Bárbínek určitě zaujme…
Čas kroužků ..... (Lestes sponsa-šídlatka páskovaná, samec) - Lestes sponsa, šídlatka páskovaná - samec. Snímek pořízený starým manuálním objektivem Trioplan 100/2,8 s typickým bokehem, nasazeným na Nikonu D7100. Clona 2,8, 1/800 s, ISO 100. Rybník na okraji Chomutova.
Za určení děkuji Martinovi Černému.
Snímek pořízen 7.9.2013