Neopren pro Sony 90 Macro: 10 dnů v Itálii s prototypem lens cover z dílny Outdoor Photography Gear.
Britský Outdoor Photography Gear Ltd ( http://outdoorphotographygear.co.uk ) patří mezi nejznámější výrobce ochranných neoprénových kamuflážních potahů na fotoaparáty a zejména objektivy.
V široké nabídce jejich produktů jsem neobjevil lens cover pro můj oblíbený Sony 90/ 2,8 Macro G OSS, nejlepší dnes dostupné makrosklo pro Sony E-mount.
Tedy objektiv určený do terénu a zároveň dost drahý na to, aby za ochranu stál. Ze zkušenosti s předchozím makroobjektivem vím, že nejvíc škrábanců schytá sluneční clona, ale podření hrozí i plášti objektivu. Moje provizorní přelepení maskovací textilní páskou bylo sice stylově kamuflážní, ale o ochraně se mluvit nedalo.
„Líná huba (klávesnice) - holé neštěstí“ takže jsem sedl k PC a zkusil napsat poptávku na infomail sales@outdoorphotographygear.co.uk.
Odpověď během pár hodin a po několika upřesňujících mailech nabídka: Když změřím a do poslaného schématu dopíši konkrétní rozměry objektivu, vyrobí mi Outdoor Photography Gear prototyp na zkoušku. Souhlasím, odesílám požadované míry s poznámkou, že ideální zkouškou v terénu by byla fotoexpedice do jižní Itálie za orchidejemi. Na kterou, ovšem, vyrážím už za pár dnů.
Nemožné se stalo skutkem a dva dny před odjezdem držím v ruce sáček se čtyřmi různě širokými prstenci měkkého neoprenu s decentní kamufláží moss (mech).
První dojem
Je trochu rozpačitý - proužky, položené vedle celkem velkého makroobjektivu vypadají opravdu titěrně.
K nasazení není třeba návod. Nejširší prstenec chrání sluneční clonu, další patří na pevnou část, průhledným okénkem vidím na přepínače limiteru ostření a přepínání stabilizace. Třetí kus kryje otočný ostřící prstenec a tenoučký čtvrtý zúženou část u bajonetu.
A najednou do sebe všechno zapadne a oplášťovaný objektiv vypadá skvěle.
Menší nezakryté mezerky jsou kvůli ostřícímu prstenci - musí se volně otáčet pro ostření a také mít možnost posunu vpřed a vzad při přepínání AF/ MF.
Hodnocení v terénu?
Vynikající. Neoprénový potah perfektně sedí. Tlouštkou je tak akorát na to, aby objektiv chránil před nárazem či odřením, ale přitom moc nepřidával na objemu.
Na přepínače vidím pod průhledným okénkem z měkkého plastu a přestavit se pohodlně dají bez sundávání potahu. Ostřící prstenec se hladce otáčí i s neoprénem a nejeví žádnou tendenci prokluzovat.
Za deset dnů ve vápencových skalkách Gargána jsem prostě na objektiv nemusel brát žádné ohledy. Odkládaný do štěrku a na škrapy, občas přitisknutý až na zem nebo protahovaný trnitým keřem. Přežil všechno. Včetně lehkého deště s kapkami nasycenými písečným prachem, skvrnky po uschnutí stačilo jen vymnout a ofouknout.
Pořídit nebo nepořídit?
Za mne jednoznačně pořídit!
Získáte "nenápadně nápadný" přesně padnoucí potah s perfektním řemeslným zpracováním a drahý makroobjektiv ochráníte před poškozením.
Závěrem bych rád poděkoval Tracey i Davidovi z Outdoor Photography Gear za vstřícnost, skvělou komunikaci i čas, který věnovali mému nestandardnímu požadavku. A také za rychlost - od prvého e-mailu do momentu, kdy jsem držel v ruce hotový obal, doručený z UK, uplynulo pouhých 14 dnů.
Několik ukázek z terénu: Jak se fotografovalo a jak vypadá výsledná fotografie
Rozmístění scény při fotografování tořiče mezi vápencovými skalkami - Fotografování tořiče (Ophrys sp.) orámovaného vápencovými škrapy. Sony A7, makroobjektiv Sony 90/2,8 Macro G OSS. Stativ Gitzo Explorer, trojúhelníková odrazná destička 30 cm, uchycená v držáku Wimberley Plamp.
Škrapové skalky pod Monte Sacro, Gargáno, jižní Itálie.
Snímek pořízen 12.4.2018.
Tořič (Ophrys sp.) - Monte Sacro, Gargáno, Itálie - Blíže neurčený tořič (Ophrys sp.) orámovaný vápencovými škrapy, lesknoucími se po předchozím deštíku. Sony A7, makroobjektiv Sony 90/2,8 Macro G OSS. Stativ Gitzo Explorer, trojúhelníková odrazná destička 30 cm, uchycená v držáku Wimberley Plamp.
Škrapové skalky pod Monte Sacro, Gargáno, jižní Itálie.
Snímek pořízen 12.4.2018.
Foto rozmístění scény při fotografování tořiče průhledem přes květ kosatce - Fotografování tořiče modrofialově orámovaným průhledem skrze rozostřený květ kosatce. Sony A7, makroobjektiv Sony 90/2,8 Macro G OSS. Stativ Gitzo Explorer, trojúhelníková odrazná destička 30 cm, uchycená v držáku Wimberley Plamp.
Škrapové skalky pod Monte Sacro, Gargáno, jižní Itálie.
Snímek pořízen 12.4.2018.
Za fialovou bránou - Průhled skrz fialový květ kosatce na kvetoucí tořič podhorní (Ophrys promontorii). Škrapové skalky pod Z svahem Monte Sacro, Gargáno, Itálie.
Snímek pořízen 12.4.2018.
Jirka