Kafe na cestách (nejen) divočinou, část 3. – titanový Mesh filtr

V našich končinách nepříliš známý, ale zajímavý a rozhodně stojí za vyzkoušení

S přibývajícím věkem se stávám závislákem na dobré kávě. To jest pravé kávě (na experimenty s trampskými náhražkami z pražených žaludů jsem asi fakt už starý), čerstvě, nebo alespoň relativně čerstvě namleté a nikoli instantní.
Připravit si ji doma je snadné. Ale když se dobré kávy nechci vzdát ani mimo domov, bylo třeba leccos vyzkoušet. Pokud tedy na cestách nemíníte zůstat jen u tradiční české příšernosti zvané „turek“, třeba se vám mé postřehy hodí.

Moje představa?

Nechci s sebou vláčet zbytečnosti. A nechci v přírodě zanechávat jakýkoli nepatřičný odpad. Takže má ideální vize udělátek pro přípravu kávy znamená zhruba tohle:

  • Neprodukují zbytečný odpad (takže žádné plasty - ani „bio rozložitelné“ či „kompostovatelné“).
  • Co nejlehčí a nejskladnější.
  • Rychlá příprava.

Kávový filtr Boundless VoyageV tomto třetím povídání se věnuji přípravě kávy metodou, která je v češké kotlině nepříliš známá, ale kávu dává zajímavou.
Metoda šetrná k přírodě a s osobitým výsledkem.

Mesh kávový filtr z titanu od značky Boundless Voyage

Tento nepříliš známý filtr na kávu má dvě části.

Jednou částí je vlastní filtr v podobě mělké válcovité mističky z titanu, s dolů protaženým dnem tvaru kuželu, obráceného špičkou ven. Trochu připomíná zmenšeninu známého V60 dripu. Kuželík dna má v sobě několik „oken“, které jsou vyplněné dvěma vrstvami titanové síťoviny s velice jemnými očky. Přes síťovinu se káva filtruje.

Druhý díl sestavy je tvarovaný rámeček ze silného titanového plechu, který má funkci držáku a slouží k posazení filtru na horní okraj hrnku. Využijete jej jak k filtru na kávu, tak k (samostatnému) čajítku.

Mesh filtr naplníte jemně namletou kávou (osobně jí dávám tolik, aby vyplnila spodní kuželovitou „špičku“), lehce ji svrchu přimáčknete a pomalu zalijete vroucí vodou. Oproti již dříve zmíněnému vietnamskému Phin filtru prokape voda přes kávu do hrnku daleko rychleji. Rychlost můžete ovlivnit jemností namletí. Čím jemnější kávový prášek, tím pomaleji voda překapává.

Moje úprava Dodo (dotvoř doma): Sestavu jsem si doplnil ještě o lehounkou pokličku z titanu, která přesně sedí na Mesh filtru. To aby mi někde u ohně do filtru během překapávání kávy shora nepadaly uhlíčky či jehličí.

Výhody Boundless Voyage Mesh kávového filtru? 

Malý, skladný, lehký. A takřka věčný.

Ze skvělého materiálu. Titan je kov biokompatibilní, nekorodující, nealergenní a chemicky velice netečný, takže vůbec neovlivňuje chuť připravované kávy. 

Navíc kávu filtrujete jen přes jemňounkou síťku.
Což je podstatný rozdíl oproti systémům, které využívají papírové filtry. 

Na papírovém filtru se při překapávání zachytí kávové oleje a také jemné mikročástečky kávy. Takže výsledkem v hrnku je čistá a čirá káva trochu pozměněné chuti.

Mesh filtr zachová v kávě přirozené oleje. A také přes něj do hrnku projdou ty vůbec nejdrobnější částečky kávy. 

Takže výslednou kávu v hrnku máte s plnou chutí a znatelnou texturou. Lidsky: Výbornou, silnou a slabounce zakalenou. 

Mně to vyhovuje.

Kávový a čajový filtr Boundless VoyageUdržitelnost a bezodpadovost? Na jedničku.

Z filtru po použití jen vyklepnete kávovou sedlinu (do kompostu, záhonu nebo pod nejbližší keř) a díly opláchnete vodou.

Skladnost? 

Oba zároveň, kávový a čajový filtr se mi, spolu s držáčkem, vejdou dovnitř titanového 750ml hrnku. Celek je lehoučký, kompaktní a univerzální.

Čajítko pořizujete zvlášť

Držáček využijete i k válcovitém titanovému filtříku na čaj. (Čajítko ovšem kupujete samostatně za asi 20 amerických dolarů).

Proč na čaj další filtr? Nějak se mi nelíbí představa střídavé přípravy kávy a čaje v jednom a témže filtříku, každý nápoj má svoje.


Proč jsem pro čajítko zvolil zrovna tohle provedení? Ze všech možných titanových čajítek, která jsem kdy viděl, má vůbec nejjemnější perforaci. Což se hodí i pro různé experimentování s kombinací čaje a velmi drobně rozemletého koření. Filtr zachytí i jemný prášek. Vůbec nemám rád v puse například mikroskopické kousky jemně pomleté a posléze oslizlé skořicové kůry, ty nechť zůstanou ve filtru.

 

Hmotnost? Čajový filtr Boundless Voyage

Samotný Mesh filtr: 23 g.

Samotný držáček pro 750ml hrnek: 16 g.

Sada Mesh filtru s držáčkem a pokličkou, titanový 750 ml hrnek s jeho pokličkou a krátká lžíce: 187 g.

 Čajítko z titanu: 24 g.

Kompletně sbalené nádobíčko na cesty: 233 g.
(Mesh filtr s pokličkou a čajítkem v síťovaném sáčku, vložený do 750ml titanového hrnku s pokličkou, držáčkem filtru a krátkou lžící) uložené v ochranném síťovém obalu.

Nevýhody?

Jediná zásadní: Cena. Sada Mesh filtru a jednoho držáčku stojí něco kolem 28–32 amerických dolarů, podle velikosti držáčku. Chcete-li filtr používat s různě velkými hrnky, potřebujete těch držáčků několik. A každý jednotlivý držáček navíc vás stojí přes 10 dolarů.

Další drobnou nevýhodou je pak také to, že filtr objednáváte z Číny. A pár týdnů na něj čekáte. Alespoň tedy v současnosti nevím o žádném tuzemském či evropském prodejci.

O ještě dalších možnostech jak uvařit dobré kafe na cestách si povíme zase příště.




Celý seriál:

Kafe na cestách (nejen) divočinou, část 1. – „Drip it“ káva ve filtru

Kafe na cestách (nejen) divočinou, část 2. – vietnamský Phin filtr

Kafe na cestách (nejen) divočinou, část 3. – čínský Mesh filtr




Věděli jste, že když na sebe kafe ráno vylejete, vzbudí vás mnohem spolehlivěji a rychleji, než když ho vypijte? Vyzkoušeno za vás. Není zač!
(Tomáš Frank; publikováno s laskavým souhlasem autora)

Kávový a čajový filtr Boundless VoyageKávový a čajový filtr Boundless Voyage - Titanový Kávový (položený) a čajový (stojící váleček) filtr spolu s držáčkem, vše značky Boundless Voyage.
Sony A7R II, PC Micro-Nikkor 85 mm f/2.8 D, 85 mm, ISO 100, f/16, 1/6 s
Snímek pořízen 13. 2. 2024

Kávový filtr Boundless VoyageKávový filtr Boundless Voyage - Titanový Kávový filtr v držáčku, obojí značky Boundless Voyage, nasazený na 750ml titanovém plecháčku.
Sony A7R II, PC Micro-Nikkor 85 mm f/2.8 D, 85 mm, ISO 100, f/8, 1/13 s
Snímek pořízen 13. 2. 2024

Čajový filtr Boundless VoyageČajový filtr Boundless Voyage - Titanový čajový filtr v držáčku, obojí značky Boundless Voyage, nasazený na 750ml titanovém plecháčku.
Sony A7R II, PC Micro-Nikkor 85 mm f/2.8 D, 85 mm, ISO 100, f/8, 1/15 s
Snímek pořízen 13. 2. 2024

Čajový filtr Boundless Voyage s držáčkemČajový filtr Boundless Voyage s držáčkem - Titanový čajový filtr a držáček, obojí značky Boundless Voyage.
Sony A7R II, PC Micro-Nikkor 85 mm f/2.8 D, 85 mm, ISO 100, f/8, 1/25 s
Snímek pořízen 13. 2. 2024

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
1215124
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Tento článek zatím nikdo nekomentoval.
hledat
×
Chci, abyste se na mém webu cítili jako doma. Kde všechno funguje jak má (k tomu slouží nutné technické cookies), ale nikdo vás nešpehuje a neobtěžuje. Proto nepoužívám žádná marketingová či analytická cookies.