Kafe na cestách (nejen) divočinou, část 2. – vietnamský Phin filtr

V našich končinách netradiční, ale po všech stránkách skvělý

S přibývajícím věkem se stávám závislákem na dobré kávě. To jest pravé kávě (na experimenty s trampskými náhražkami z pražených žaludů jsem asi fakt už starý), čerstvě, nebo alespoň relativně čerstvě namleté a nikoli instantní.
Připravit si ji doma je snadné. Ale když se dobré kávy nechci vzdát ani mimo domov, bylo třeba leccos vyzkoušet. Pokud tedy na cestách nemíníte zůstat jen u tradiční české příšernosti zvané „turek“, třeba se vám mé postřehy hodí.

Moje představa?

Nechci s sebou vláčet zbytečnosti. A nechci v přírodě zanechávat jakýkoli nepatřičný odpad. Takže má ideální vize udělátek pro přípravu kávy znamená zhruba tohle:

  • Neprodukují zbytečný odpad (takže žádné plasty - ani „bio rozložitelné“ či „kompostovatelné“).
  • Co nejlehčí a nejskladnější.
  • Rychlá příprava.

Kávový vietnamský Phin filtrV tomto druhém povídání se věnuji přípravě kávy metodou, která je moje vůbec nejoblíbenější.
Nejšetrnější k přírodě a s úžasným výsledkem.

Vietnamský překapávač neboli Phin filtr

Vynálezy z Asie, které proměnily svět?  Papír, porcelán, stativová objímka fotoaparátu ATOLL… a káva z Phin filtru

Phin filtr je malý kovový „hrníček“ s jemně perforovaným dnem, rozšířeným obvodovým „rantlíkem“ kolem spodku (slouží k nasazení na horní hranu hrnku ci sklenice), vnitřním samostatným perforovaným kovovým „pěchovátkem“ a kovovým víčkem.

Kov bývá buď hliník (tradiční, ale dnes méně vídaná verze) nebo nerezavějící ocel.
Bohužel nevím o žádném výrobci dobrého Phin filtru z titanu.

Příprava kávy je stejná u všech variant Phin filtrů:

  • Filtr postavíte na kávovou sklenici nebo hrnek, díky rozšířenému spodnímu „rantlíku“ drží.
  • Dovnitř sklenice/hrnku přidáte sladké kondenzované mléko, množství dle vaší chuti.
  • Kávu (namletá na zhruba střední hrubost) v množství asi tří lžiček nasypete dovnitř “hrníčku” překapávače. Lehce přimáčknete perforovaným “pěchovátkem” (které poté během louhovaní kávy stále zůstává uvnitř „hrnku“). 
  • Na pěchovátko nalijete malé množství vařící vody (zhruba 1/10 z objemu Phin filtru) a počkájte tak 20 s než prosákne do vrstvy kávy a zvlhčí ji. 
  • Pak dolijete celý filtr až po okraj vroucí vodou, přiklopíte kovovým víčkem a necháte překapat do spodního hrnku či skleničky. Což by mělo trvat zhruba 5–6 minut.
  • Víčko poté sejmete, obrátíte dnem vzhůru a položíte někam vedle hrnku/sklenice. Sundáte Phin filtr a odložíte na obrácené víčko, které poslouží jako podšálek. Tudíž nezamažete nic kolem.
  • A vychutnáváte si báječnou, silnou a sladkou kávu nezaměnitelné chuti.

Doba překapávání závisí takřka výhradně na hrubosti mletí kávy. Trvá-li proces příliš krátce, zvolte pro příště jemnější mletí. Při příliš dlouhém překapávání umelte kávu hruběji.

Káva se hodí víc upražená. Doporučuji druhy s intenzivnější a spíše hořkou chutí nežli kávy kyselé.
Vůbec nejlepší požitek zakusíte když si koupíte pravou vietnamskou kávu, už praženou a namletou přímo a speciálně pro Phin filtr.

Nejste-li příznivci oslazené kávy, můžete do hrnku místo sladkého kondenzovaného mléka přidat neslazené. Případně použít běžné (nekondenzované) mléko nebo se obejít zcela bez mléka.

Pro cestování je kvůli váze nejlepší brát s sebou mléko sušené. Před přípravou kávy stačí rozdělat mléčný prášek v hrnku s trochou vody na kašičku. A na hrnek pak rovnou nasadit Phin filtr.

Provedení Phin filtru a nač si dát pozor při výběru

Kávový vietnamský Phin filtrKdyž zůstaneme u kovových vietnamských filtrů (existují i porcelánové, dražší, krásné, těžké… a tím na cesty absolutně nevhodné). Dnes jsou většinově k mání nerezové verze za cenu jedné až dvou stokorun.
Dáte-li na moji dobrou radu, nešetřete. Pořiďte pravý filtr z Vietnamu. Ideálně od značky Trung Nguyen (která mne doopravdy nikterak nesponzoruje a jejímž ambasadorem také nejsem).

Proč? Kvůli kvalitě zpracování i skladnosti.

Mám doma menší sbírku různých vietnamských Phin filtrů. A téměř ke každému lze mít výhradu.

Snad vůbec nejhorší jsou laciné „vietnamské“ filtry z čínských e-shopů. Perforace dna s nepravidelnými dírkami kam se zrovna vrták strefil, někde otvory úplně chybí. A obecně jsou jak prosekávané hřebíčky. Takový filtr proteče rychleji než děravé necky a v hrnku pak máte téměř „turka“, s hnusnými částečkami kávové sedliny. Snad jediné smysluplné použití k přípravě kávy bude s vloženým papírovým filtrem na dně… ale pak je daleko snazší i rychlejší rovnou sáhnout třeba po Aeropressu.

Mnohem lepší volba jsou Phin filtry původem přímo z Vietnamu. Jejich dno mívá optimální počet, rozmístění i velikost otvorů a filtruje kávu skvěle. 

Pár výhrad mám ke konstrukci.

  • Výhrada první: Až na jednu výjimku (viz dále) mívá hrníček překapávače klasické ouško. Které je fajn doma, ale výrazně překáží když chcete Phin filtr kvůli úspoře místa vložit (třeba i vzhůru nohama) dovnitř jiného, většího hrnku.
  • Výhrada druhá: Některé Phin filtry mají uvnitř uprostřed dna nalisovaný šroubek. A „pěchovátko“ je kruhový kotouček a má vzhůru trčící držátko ve tvaru duté tyčky se závitem uvnitř. A šroubuje se na ten zalisovaný šroubek.
    Se suchou kávou uvnitř to šroubování zvládnete bez problému. Potíž nastává když po použití chcete filtr rozebrat a umýt. Vylouhovaná káva trochu nabobtnala, pěchovátko drží a vy se snažíte rozšroubovat a povolit závit. A kulaté držátko vám přitom krásně prokluzuje v mokrých prstech.
    Poučení? Preferujte Phin filtr s „pěchovátkem“ dovnitř jen volně vloženým, nikoli uchyceným na šroubu se závitem.

Vyškolený několikaletým každodenním vařením kávy v Phin filtru (doopravdy mi takto připravená chutná nejvíc) jsem zakotvil u značky Trung Nguyen.
Kvůli čtyřem hlavním výhodám:

  • Za prvé má překapávač skvěle vyřešené dno, s maličkými a precizně provedenými otvory. Přefiltrovaná káva chutná božsky a nemá v sobě žádný „lógr“.
  • Za druhé „rantlík“ k nasazení na hrnek není pevně připevněný k tělu filtru. Je samostatný, má podobu podšálku a filtr se do něho také jako do podšálku posadí. Což je lepší pro transport i čistění.
  • Za třetí ten „podšálek“ má rovněž jemňoučkou perforaci, takže slouží jako další - druhý filtr. Výsledkem je dvojitě a dokonale filtrovaná káva.
  • A za čtvrté k uchopení namísto neskladného ouška slouží dva krátké plastové válečky, nalisované na kovových trnech z boku. Díky tomu Phin filtr od Trung Nguyen vložíte dovnitř kávového hrnku. A máte zabaleno.

Tip: Osobně jsem si koupený Trung Nguyen filtr ještě maličko po česku vylepšil stylem „dodo“ (dotvoř doma).
Originální plastové válečky jsou totiž doslova o pár milimetrů větší než je vnitřní průmět 450ml titanového hrnku. A 750ml hrnek je už pro tuhle kávu zbytečně veliký. 

Nebylo nic snazšího než válečky stáhnout z filtru a o zhruba dva milimetry upilovat (na straně, která dosedá k plášti překapávače). A o stejný kousek zakrátit i kovové trny, na kterých ty válečky drží.
S takto jednoduchou úpravou se mi překapávač, „pěchovátko“ i víčko pohodlně vejde, spolu se skládací lžící, dovnitř onoho menšího, 450ml titanového hrnku.
A druhý filtr („podšálek“) je takřka stejně velký jako titanová poklička hrnku. Nechá se zvenčí položit na pokličku, nepřečnívá a nepřekáží.
Všechno – hrnek s filtrem a lžící uvnitř, pokličku a „podšálek“ – nakonec ukládám do lehoučkého síťovaného obalu.
Káva kompaktně sbalená na cesty.

Co se mi na Phin filtru doopravdy líbí?

Samozřejmě skvělá chuť připravené kávy. Když v Phin filtru zalijete originální, správně namletá zrnka z Vietnamu, dostanete kávu s nádherně čokoládovým aromatem. A – jen mezi námi, pánové –, také dokonalý „kočkolap“.

Hlavní přednosti:

  • Nepotřebujete žádný jednorázový filtr, Phin filtr jde používat (téměř) věčně.
  • Mimo kávovou sedlinu nevytváříte žádný další odpad. A vylouhovanou sedlinu klidně a bez výčitek vyklepněte pod nejbližší keř. Je bezproblémově biologicky rozložitelná a ještě vegetaci poslouží jako dobré hnojivo.
  • Jednoduchá příprava kávy.
  • Snadné čištění – díly jen opláchnete vodou a necháte uschnout.
  • Nízká cena – kvalitní Phin filtr koupíte za 100–150 Kč. A přitom vás nejspíš přežije.

Nevýhody?

Za mne jediná. K mání je jenom nerezové nebo hliníkové provedení.
Což je škoda, lehoučký a takřka nezničitelný titan by se mi na Phin filtru doopravdy líbil.

O ještě dalších možnostech jak uvařit dobré kafe na cestách si povíme zase příště.




Celý seriál:

Kafe na cestách (nejen) divočinou, část 1. – „Drip it“ káva ve filtru

Kafe na cestách (nejen) divočinou, část 2. – vietnamský Phin filtr

Kafe na cestách (nejen) divočinou, část 3. – čínský Mesh filtr




Věděli jste, že když na sebe kafe ráno vylejete, vzbudí vás mnohem spolehlivěji a rychleji, než když ho vypijte? Vyzkoušeno za vás. Není zač!
(Tomáš Frank; publikováno s laskavým souhlasem autora)

Kávový vietnamský Phin filtrKávový vietnamský Phin filtr - Hrnek s nasazeným kávovým Phin filtrem značky Trung Nguyen. Používaný, osahaný a v běžném provozním stavu, žádná nablýskaná produktová fotografie.
Sony A7R II, PC Micro-Nikkor 85 mm f/2.8 D, 85 mm, ISO 100, f/4, 1/50 s
Snímek pořízen 13. 2. 2024

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
19423
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Tento článek zatím nikdo nekomentoval.
hledat
×
Chci, abyste se na mém webu cítili jako doma. Kde všechno funguje jak má (k tomu slouží nutné technické cookies), ale nikdo vás nešpehuje a neobtěžuje. Proto nepoužívám žádná marketingová či analytická cookies.