Jak mi (komerčně) kradou fotky na internetu
aktualizováno:
V den zveřejnění článku, neděli 25.8. večer, mi zavolal pan Jakub Kadlec, executive manager společnosti Freerent. Omluvil se mi jak za užití mé fotografie, tak i za opoždění s přislíbeným zaplacením za ni. Oceňuji že mi sám zavolal a jednal na rovinu, není jednoduché přiznat chybu a ještě v telefonu namísto neosobního e-mailu. Setkáme - li se někdy v budoucnu osobně, rád si s nim potřesu rukou.
Dnes, 30.8. jsem od pana Kadlece na účet obdržel prislíbenou platbu za fotografii. Tímto pokládám záležitost za uzavřenou. Cením si omluvy pana Kadlece a beru, že ze strany společnosti Freerent po prvotním ne zcela košér stažení a užití fotky následovala řádka spíše pochybení a prodlení nežli úmyslného jednání.
Protože mi nešlo o peníze ale o princip, celou částku 1000 Kč jsem obratem poukázal na charitativní účely, konkrétně středisku Rolnička Diakonie ČCE
Někdy se musí věci trošku popostrčit dopředu článkem na internetu a sdílením přes facebook… Všem kdo tento článek linkovali, sdíleli a dávali mu „To se mi líbí“ …Díky!
Závěrem pár poučení:
Pro všechny:
1) Každá fotka má svého autora - i ta z vyhledávače.
2) K užití je vhodné souhlas autora mít.
3) A pokud jej nemáte a autor se ozve, situaci řešit …včas.
Pro fotografy:
1) Je dobré si čas od času projít internet vyhledáváním dle obrázku. Možná se podivíte kde všude své fotky najdete.
2) S tím u koho je najdete situaci řešit - a nevzdávat to…
3) Facebook je mocná sociální síť. A někdy i na vaší straně…
Původní text článku
Digitální fotografie je docela drahá záliba. Investujete nemálo peněz do vybavení, času do cest za fotkami, do postprocessingu a vlastně i do workshopů a sebevzdělávání. Máte-li slušné snímky, nechcete fotit jen do šuplíku a snímky se prezentujete na webu, asi se dřív nebo později potkáte s tím že si někdo „vypůjčí“ či „zkopíruje“ neboli prostě po česku ukradne vaši fotku.
Pokud se tak stane jen pro něčí osobní potřebu, pak si můžete říci: „Zaujala, fajn“ a dál to neřešit.
Když si ovšem fotku „vypůjčí“ komerční firma, která ji následně využívá pro svůj zisk, „náhodou„ z ní zmizí váš vodoznakový copyright a ještě se vymlouvá, situace dostává jiný rozměr.
Čas od času si projedu internet Google vyhledáváním pomocí obrázků.
Na počátku letošního června jsem takhle objevil můj snímek západu slunce nad Mariinou vyhlídkou v Českém Švýcarsku, prezentovaný na
http://www.extreme-gift.com/darky/expedice-vylety-40/ceskosaske-svycarsko-romanticke-vyhlidky-628/ (stránka byla následně odstraněna-viz dále v článku). Navíc bez mého vodoznakového copyrightu.
Originál na mých webstránkách je zde:
https://www.skorepa-photo.com/galerie/ceske-svycarsko/mariina-skala-np-ceske-svycarsko-567.html
Nemám rád krádeže fotografií, notabene zde u komerční nabídky k obejmutí a líbání své drahé polovičky na nejkrásnějších vyhlídkách Českosaského Švýcarska za pouhých 3500 Kč…
Nicméně jsem pár týdnů počkal zda nejde o náhodu a jelikož se nic nezměnilo, poslal jsem provozovateli webu, společnosti:
Freerent s.r.o., náměstí 14. října 1307/2, 150 00 Praha 5 Smíchov, IČ: 24129852, DIČ: CZ24129852
mail s upozorněním na neoprávněné užití fotografie a výzvou k zaplacení za toto užití.
Prakticky obratem jsem dostal odpověď podepsanou exekutive managerem.
V ní přiznal že k užití fotografie skutečně došlo, fotku prý si stáhli z google.cz již bez copyrightu a přidal pár účelových tvrzení o tom že šlo o starou testovací verzi portálu, která nebyla určena pro publikaci a komerční užití a byla publikována nedopatřením programátora. V závěru slib zaplacení za užití snímku.
Český autorský zákon zakazuje jakékoliv užití autorského díla bez souhlasu autora a též Google ve výsledcích vyhledávání na tuto skutečnost dost výrazně upozorňuje.
Předmětné webstránky byly dostupné minimálně dva měsíce a je zvlášť zajímavé jak mohl zmizet vodoznakový copyright. Několikerým proskenováním internetu s pomocí vyhledávání dle obrázku jsem snímek k datu zaslané výzvy objevil pouze na dvou webech. Mém – s copyrightem – a webu Freerentieru http://www.extreme-gift.com/darky/expedice-vylety-40/ceskosaske-svycarsko-romanticke-vyhlidky-628/ - bez copyrightu. Tedy ve formě vodoznaku, i na tomto nelegálně použitém snímku byl můj copyright stále obsažen v exif datech.
Zaplacením bych nicméně věc pokládal za uzavřenou. Nestalo se dodnes, zjevně i „Za použití fotografie Vám samozřejmě zaplatíme„´…“ (citace z korespondence) bylo z kategorie „slibem nezarmoutíš“. Jen webstránky už na internetu dostupné nejsou.
Z prodeje jedné fotografie nezchudnu ani nezbohatnu. Nemyslím si ale že je správné pokud takto nelegálně získané fotografie využívá či využívala komerční firma. Touto aktivitou se na internetu ani na svém facebooku: https://www.facebook.com/pages/Freerentiercom/126046827593952 pochopitelně nechlubí.
Jediná skutečně účinná obrana nás fotografů proti nedovolenému užívání fotografií je zveřejnit toho kdo tak činí. A tak vás prosím: Sdílejte tento článek, dávejte mu na facebooku „to se mi líbí“, linkujte ho… Za všemi skutečnostmi v tomto článku uvedenými si stojím a všechny mohu dokázat.
Čím víc lidí (a potenciálních zákazníků) se o podobném užívání fotek bez souhlasu autora dozví, tím nepříjemnější to bude pro stahovače (nejen) z Googlu a tím větší je šance že si příště podobné jednání odpustí….
Díky že jste dočetli až sem… a přeju všem poctivým lidem hezký den, fotografům pak navíc „dobré světlo“
Jirka Skořepa
Měl jsem za to, že se bude jednat o stránku na facebooku? Web dá hodně práce a starostí. O finanční stránce nemluvě. Na FB je v postatě hotovo, jen se určí pár správců a příspěvky můžou být Kdo, co, komu a krátký koment.
Jestli chcete spustit web, tak klobouk dolů!